Doprava v zemi

Taxi – Mnoho regionálních center disponuje taxislužbami, a ačkoliv mají taxametr, vesměs ho nepoužívají. Na ceně je nutné domluvit se předem. V Bangkoku se nedoporučuje používat taxi bez taxametru.

Songhaew – v překladu „dvě řady“ jsou pick-upy s dvěma řadami sedadel na korbě. Je to nejběžnější doprava v Thajsku. Zastavit je můžete mávnutím ruky, a chcete-li vystoupit, zazvoníte. Trasu mají většinou tyto vozy napsanou na boku auta. Jsou mnohem levnější, ale také méně pohodlné než taxi.

Tuk-ťuky – jsou to motorizované tříkolky, které uvidíte hlavně v Bangkoku. Tato hlučná vozítka jsou velmi oblíbenou atrakcí pro turisty, pokud se však dostanete do zácpy, není jízda moc příjemná. Ceny je nutné dohodnout vždy předem.

Železniční doprava – V Thajsku existuje železniční síť známá jako SRT (State Railway of Thailand), se čtyřmi hlavními trasami, které spojují Bangkok se severem, severovýchodem, východem a jihem. Přestože vlaky jsou pohodlné a bezpečné, cestovat s nimi je někdy delší než autobusem a železniční spojení neexistuje po celém Thajsku. Například Phuket a Chiang Rai nemají železniční spojení. Hlavní nádraží v Bangkoku jsou dvě, první se jmenuje Hua Lamphong. Odtud začínají všechny čtyři hlavní trasy, které měří dohromady 4 500 km.

První vede do Chiang Mai, druhá, která se později rozvětví na dvě, vede do Nong Khai a Ubon Ratchathani v severovýchodním Thajsku. Třetí spojuje Bangkok s východní stranou a s Kambodžou a čtvrtá vede směrem na jih, na Malajský poloostrov. Většinu spojení z jihu však zajišťuje druhé hlavní nádraží Thon Buri. Z tohoto nádraží jezdí vlaky i do Kanchanaburi a Suphanburi. V Thajsku jezdí speciální expresy, dále expresy, které jsou pomalejší než speciální expresy a běžné vlaky, podle jízdního řádu. I přesto jízda speciálním expresem, který je nejrychlejší, může být pomalejší než jízda po silnici. Například jízda z Bangkoku do Chiang Mai trvá okolo 11 – 13 h.

Metro – Nadzemní rychlodráha – Bangkok Transportation System (BTS)
neboli Nebeský vlak je elektrický rychlovlak, který je nejjednodušším a nejrychlejším způsobem dopravy po hektickém Bangkoku. S oblibou ho používají nejen turisté, ale také místní obyvatelé.

Vlak jezdí po dvou hlavních trasách. První – Route Sukhumwit Line – začíná stanicí Mo Chit, pokračuje dále přes cenrum města, nad třídou Sukhumwit, kolem východního autobusového terminálu Ekkammai až na konečnou stanici On Nut. Délka této trasy je 17 km, je na ní 16 zastávek a celou ji projedete za necelých 30 minut. Druhá trasa – Silom Line – začíná u mostu Taksin Bridge stanicí Saphán Taksin, vede nad třídou Silom, přes Patpong na Silom Rd, kde končí. Tato trasa má déku 6,5 km, je na ní 6 zastávek a projedete ji celou za necelých 25 minut.

Cena za lístek se odvíjí od délky vaší trasy. Lístek si můžete koupit v automatu, který akceptuje pouze kovové mince. Na každé stanici jsou okénka, kde vám rozmění. Zde naleznete i plánky a mapy s podrobnými údaji. Na nich jsou také informace o cenových pásmech s přesnými cenami tras. Automat vrací nazpět. Lístek je nutno označit v turniketu a uschovat. Budete ho potřebovat při odchodu z placeného prostoru, kdy ho musíte rovněž vložit do turniketu. Při odchodu se lístek již nevrací. Intervaly vlaků jsou v průměru okolo 4 minut, záleží na čase a dni. Vlaky jezdí od 6 hodin ráno do půlnoci.

Státní autobusy – V Thajsku jezdí několik typů autobusů. Obyčejné státní autobusy jsou pomalé, nepohodlné a staví na každé zastávce. V některých méně obydlených oblastech jsou však tyto oranžové autobusy jediným řešením. Stát provozuje samozřejmě i rychlejší a pohodlnější autobusy, ovšem ty nejezdí tak často jako běžné zastávkové autobusy. Tyto kvalitnější klimatizované autobusy jsou označeny modře.

Pokud do oblasti, kterou se chystáte navštívit jede tento klimatizovaný autobus, je to dobrá příležitost. Nejsou totiž o moc dražší než obyčejné autobusy. Státní autobusová společnost, která provozuje tyto autobusy se nazývá Baw Khaw Saw a má svoje terminály v každém městě. Servis v klimatizovaných autobusech je na vysoké úrovni, nabízí občerstvení a video. Na delších trasách se můžete také setkat s druhou nebo první třídou, která nabízí i toalety. Kupodivu, autobusy provozované státem jsou mnohem spolehlivější než autobusy provozované soukromými společnostmi.

Soukromé autobusy – Tyto autobusy jezdí převážně mezi hlavními obchodními a turistickými centry. Jízdenky si můžete zarezervovat z většiny hotelů a cestovních kanceláři, ale je lepší dojít zaplatit přímo, abyste viděli, za co platíte. Ceny těchto autobusů jsou rozdílné, podle společností, které je provozují. Ovšem rozdíly cen mezi soukromými a státními autobusy jsou většinou velké. Například státní autobus do Surat Thani stojí 180 ThB za obyčejný autobus a 335 ThB za první třídu v klimatizovaném autobuse, kdežto soukromý dopravce si za stejnou kvalitu účtuje 460 ThB. Na druhou stranu do Chiang Mai stojí soukromé autobusy méně než státní, ovšem kvalita služeb není již tak vysoká.

Telefonní informace o autobusové přepravě

  • pro východní oblast 391-2504
  • pro severní a severovýchodní oblast 279-4484
  • pro jižní oblast 434-5558
  • Automobilová doprava – Auta, džípy a dodávky si můžete půjčit v Bangkoku, Chiang Mai, Cha-am, Chiang Rai, Mae Hong Son, na Pattaye, Phuketu, Samui, Hat Yai, Khorat a Udon Thani. Za malé japonské auto zaplatíte v průměru od 1 000 – 1 500 ThB za den. Za mikrobus okolo 1 800 – 2 500 ThB za den. V mezinárodních půjčovnách zaplatíte částky ještě o něco vyšší. Například mezinárodní společnost Avis si účtuje za půjčení Nissanu 1 500 ThB za den, za Mitsubishi 1,5 Lancer 2 000 ThB za den a za Mitsubishi Pajero 2 200 ThB za den. Půjčíte-li si auto na delší dobu, dostanete samozřejmě slevu. Dejte si pozor, aby v ceně bylo vždy kompletní pojištění osob a auta.

    Protože v Thajsku neexistuje povinné zákonné pojištění, odnese nehodu obvykle cizinec. Nedoporučuje se pronajímat si auta od drobných provozovatelů, kteří většinou nabízejí nepojištěná auta. Silnice jsou v Thajsku v docela dobrém stavu, ale řízení vyžaduje velkou pozornost, nejen proto, že se zde jezdí vlevo. Riskantní způsob jízdy zdejších řidičů zvládnete pouze, pokud máte obrovskou trpělivost a pevné nervy. Zejména v Bangkoku mohou nekonečné zácpy přivést našince do stavu šílenství. Jinou alternativou je pronajmout si auto i s řidičem, za kterého zaplatíte příplatek cca 500 – 700 ThB.

    Půjčení motocyklů je také běžnou věcí. Tyto půjčovny najdete ve velkých městech a turistických střediscích. Ceny závisí na společnosti, od které si motorku půjčujete, obecně se pohybují od 100 – 300 ThB na den. Doporučujeme používat helmu a dlouhé kalhoty, zejména pohybujete-li se ve větších městech a na frekventovaných silnicích.

    Odkazy na pronajímatele aut

  • Avis – 2/12 Witthayu Rd., Bangkok, tel: 02-2555300
  • Hertz – 420 Sukhumvit Rd, Soi 71, Bangkok, tel: 02-3910461
  • Siam Express – 90/34-35 Sathorn Rd., Bangkok, tel: 02-2365970
  • Letecká doprava – V Thajsku naleznete pět mezinárodních letišť a 21 místních. Mezinárodní jsou v Bangkoku, v Chiang Mai, Phuketu a v Hat Yai. Oblast severně od Bangkoku, zvaná Don Muang je hlavní křižovatkou pro mezinárodní lety. Nachází se zde mezinárodní letiště Bangkok, jedno z nejrušnějších letišť jihovýchodní Asie v počtu příletů a odletů letadel.
  • 1 komentář k “Doprava v zemi”

    1. Jiří Němec Píše:

      Dobrý den.
      Můžete mi poslat odkaz na stránky s jízdními řády State Railway of Thailand, případně i na vnitrostátní letenky a lodní dopravu v Thajsku

      Děkuji. Němec

    Zeptejte se

    You must be logged in to post a comment.