Bangkok
Bangkok, město staré přes 200 let, je nejvýznamnější metropolí jihovýchodní části Asie. Celá historie Bangkoku je spojena s dynastií Chakri, která vládne dodnes. Bangkok se rozkládá na rovinatém území, kolem řeky Chao Phraya, pouze několik kilometrů nad ústím této řeky do Thajského zálivu. Řeka rozděluje Bangkok na dvě části, na Bangkok samotný, na východním břehu, a na Thonburi, na západním břehu. Thajci městu říkají Krung Thep neboli Město andělů.
Do konce 18. století byl Bangkok pouze pobřežní vesnicí a častou zastávkou evropských obchodníků. Roku 1782 ho král Rama I., zakladatel dynastie Chakri, prohlásil hlavním městem. Do té doby bylo hlavní město Thonburi, které založil král Taksin po zničení Ayutthaya. Na první pohled není Bangkok až tak příliš krásné město, avšak téměř každého návštěvníka naprosto uchvátí. V Bangkoku se spojují všechny neřesti a ctnosti Thajska. Je to směsice luxusních obchodních domů, residencí, rušné dopravy, pulsujících ulic, neuvěřitelného horka a vlhka, tržišť a pouličních krámků, uliček lásky a krásných budhistických chrámů, které na Vás dýchnou klid a pohodu, kterou by se zdálo nemožné najít v tomto nikdy neusínajícím městě.
Bangkok je sídlem Buddhy a město boha Indry. Při tom všem zmatku je Bangkok bezpečné město. Svojí atmosférou je ale od evropské kultury tak odlišné, že se připravte, že Vás bude na každém kroku překvapovat. Pokud ho chcete poznat hlouběji, počítejte s třemi až čtyřmi dny. Původní staré královské město leží na východním břehu řeky Chao Phraya. Jeho hranice tvoří právě řeky Phraya a kanál Krung Kasem spojující se s řekou a vytvářející útvar známý také jako Ratanakosinský ostrov. Zde se nacházejí nejnavštěvovanější bangkokské atrakce – Královský palác a Wat Phra Kaeo.
V jihovýchodní části ostrova leží tzv. Nová cesta – Charoen Krung, první a původní ulice Bangkoku, která přetíná starou obchodní čtvrť Čínského města. Čínské město je jednou z nejrušnějších, nejbarevnějších a nejopojnějších částí Bangkoku. Úzké uličky jsou plné krámů a tržišť s nejrůznějším zbožím. Na sever od starého města se nachází čtvrť Dusit – „nové královské město“, s krásnými pěšími zónami, muzei, palácem Vimanmek nebo zoologickou zahradou. Směrem na jih se nachází čtvrť Silom, turistická oblast s mnoha obchůdky a krámky.
Originální název města zní: Krung Thep Maha Nakhon Amorn Rattanakosindra Mahindrayutthaya Mahadilokpop Noparattana Radchhani Burirom Udom Rachnivet Mahastan Amorn Pimarn Avatarn Satit Sakututtiya Vishnukarm Prasit – přeloženo do češtiny – Město andělů, velké město, věčné a nádherné sídlo hinduistického boha Indry, vznešené město, kde je uloženo devět skvostných drahokamů (diamant, rubín, smaragd, žlutý safír, granát, modrý safír, měsíční kámen, zirkon, kočičí oko), královské město s mnoha velkolepými paláci a stavbami, věčné město, kde sídlí bohové a má svůj domov hinduistický bůh Krišna, město stvořené bohem Višnou.
Staré královské město tvoří historické srdce města. Najdete zde velké množství nádherných originálních historických staveb a chrámů. Dříve známé také pod názvem Rattanakosin, bylo centrem nového města založeného králem Ramou I. Ve starém městě najdete takové klenoty, jako je Královský palác, uvnitř něhož stojí Wat Phra Kaeo se Smaragdovým Buddhou, dále Wat Pho, jeden z nejstarších chrámů ve městě, Sanam Luang – Pláň pramene, Národní muzeum nebo chrámy Wat Mahathat, Wat Bowonniwet a další pamětihodnosti.